Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  PortalPortal  ChatChat  CăutareCăutare  MembriMembri  Ultimele imaginiUltimele imagini  GrupuriGrupuri  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Cenzurarea artei.

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Evonne

Evonne


Sex Sex : feminin
Vârstă Vârstă : 25
Localizare Localizare : Transilvania.
Mesaje Mesaje : 1913


Cenzurarea artei. Empty
MesajSubiect: Cenzurarea artei.   Cenzurarea artei. UtjS422Mier Aug 28 2013, 23:57

Recent am citit un documentare cum că arta ar trebui să fie cenzurată? Nu înţeleg principiile oamenilor care ne defaimă pentru a obţine ceea ce şi-au dorit, anume banii. Dacă ne vor lua şi libertatea de exprimare, va fi asta corect? Vom deveni roboţii societăţii? Arta are ca bază noţiunea de experiment, de exprimare. Fiecare îşi desluşeşte sentimentele şi propriile viziuni în artă. Fie că este computerizată, picturi, sculpuri sau chiar schiţe, este propria lor creaţie.
Unii spun că acest “om mediocru” ne induce în eroare, făcându-ne să jignim alte persoane prin intermediul artei. Părerea mea personală este că acest “om mediocru” acţionează după faptele altor persoane, sau din gelozie. Nimeni nu poate spune că nu este priceput în a desena. Iar prin arte, nu mă refer doar la desene ci şi la muzică, arta de a te exprima, socializa. Toate astea sunt distruse de “poporul involuntar” care ne strică toate creaţiile.
Întrebarea mea este: Credeţi că este bine? Voi nu aveţi propria voastră artă vizuală, subjugând faptul că aveţi talente diferite? Trebuie să fie ea cenzurată?

Am creat topic-ul acesta pentru a afla părerile voastre, şi pentru a le obiecta în caz că nu au înţeles pur sau nu sunt în totalitate de acord cu ele.

Sus In jos
Lya

Lya


Sex Sex : feminin
Vârstă Vârstă : 27
Mesaje Mesaje : 1733


Cenzurarea artei. Empty
MesajSubiect: Re: Cenzurarea artei.   Cenzurarea artei. UtjS422Joi Aug 29 2013, 18:05

Pentru mine cel care a venit cu idea de-a cenzura arta nu este întreg la cap.Au ajuns să ne cenzureze şi dreptul de-a crea?Adică ,cum spui tu Evo,fiecare are un talent aparte,indiferent despre ce este vorba îl putem clasa ca şi artă,fiindcă este creat ,iar arta mai înseamnă şi creaţie ..după părerea mea..şi ei au ajuns să ne taie acest drept?Oameni anormali..ei dar asta e ,trăim într-o societate în care oamenii care au idei bune şi de folos sunt luaţi de proşti ,iar cei care ne conduc sunt mai proşti ca gardul.În concluzie...lumea asta o ia pe căi greşite...din păcate.
Sus In jos
Evonne

Evonne


Sex Sex : feminin
Vârstă Vârstă : 25
Localizare Localizare : Transilvania.
Mesaje Mesaje : 1913


Cenzurarea artei. Empty
MesajSubiect: Re: Cenzurarea artei.   Cenzurarea artei. UtjS422Joi Aug 29 2013, 19:11

Lya a scris:
lumea asta o ia pe căi greşite...din păcate.
Nu chiar toată lumea. În unele părţi arta este favorizată de toată lumea. Cum ar fi Paris, unde găseşti cele mai frumoase opere de artă. La noi problema e că toată lumea se înclină spre sport. Şi asta este oarecum o artă, iar eu nu o subjug. Nu spun că e rău să te înclini spre ceva ce te poate ajuta să te menţii sănătos, dar unii sportivi critică arta numai pentru a face publicitate sau pentru a vorbi în numele altora. Dacă eliminăm ceea ce se numeşte "creaţia", înseamnă că eliminăm orice potenţial instrunctiv de a ne învăţa propriile principii.
Unii spun:
Citat :
Un alt exemplu este cel al inceputurilor Black Metal-ului, asociat cu arderea de biserici si manifestarile anti-crestine din Norvegia de la inceputul anilor 90.
Ce legătură are asta cu creaţia? Dacă ei critică biserica sau altceva, acei oameni o iau în derâdere, doar pentru că au scris anumite versuri. Adevărat, poate fi jignitor, poate pentru că acele persoane nu se regăsesc în religia creştină, sau au o problemă cu asta, înclinându-se spre satanism, respectiv Satan.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cenzurarea artei. Empty
MesajSubiect: Re: Cenzurarea artei.   Cenzurarea artei. UtjS422

Sus In jos
 
Cenzurarea artei.
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Alte subiecte :: Orice-
Mergi direct la: