Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  PortalPortal  ChatChat  CăutareCăutare  MembriMembri  Ultimele imaginiUltimele imagini  GrupuriGrupuri  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Personajul preferat.

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Lefèvre

Lefèvre


Sex Sex : feminin
Vârstă Vârstă : 27
Localizare Localizare : Neverland
Mesaje Mesaje : 60


Personajul preferat. Empty
MesajSubiect: Personajul preferat.   Personajul preferat. UtjS422Sam Aug 17 2013, 18:04

După cum se înţelege şi din titlu, în acest topic se presupune  să faceţi o mini-caracterizare a personajului preferat dintr-o carte/ mai multe cărţii citite.
Spre exemplu:
Mi-a plăcut personalitatea acestuia pentru că...
În capitolul X a făcut, nu ştiu ce,  ce m-a intrigat.
Este mare, urât, frumos, scund (portretul fizic)
Este sensibil, prost, deştept, etc.( portret moral)
Acţiunile sale au fost oarecum...
_____________________________________________________________
În definitiv, să vă descrieţi personajul preferat, nu uitaţi să precizaţi şi cartea şi autorul, poate unii vor vrea să citească.

Până la urmă o operă literară rămâne în memoria lectorului nu atât prin conflict cât prin personaje.
Sus In jos
Kuro-chan

Kuro-chan


Sex Sex : feminin
Vârstă Vârstă : 25
Localizare Localizare : Bistrita
Mesaje Mesaje : 34


Personajul preferat. Empty
MesajSubiect: Re: Personajul preferat.   Personajul preferat. UtjS422Sam Aug 02 2014, 23:36

Imi este asa de greu sa aleg un singur personaj care imi place... insa am sa incerc cu Samantha Kingston, protagonista romanului 'O zi din sapte' (original ' Before I fall ' ) de Lauren Oliver.
La inceputul cartii actiunile si personalitatea Samanthei au fost foarte aproape de a imi provoca dezgust. Era o adolescenta in varsta de 17 ani, fitoasa, rautacioasa, nepasatoare, obsedata de atentie, populara, si 'indragostita' nebuneste de cel mai popular baiat din liceu - deci reprezinta tipologia fetei populare si rea. Insa iubesc forma in care aceasta se schimba pe parcursul romanului. Ea este nevoita sa traiasca ziua mortii ei ( intrun accident de masina ) de sapte ori. Reuseste sa realizeze ca felul in care isi ordona viata, si prioritatile sale erau total gresite, astfel ca incearca o abordare cu totul diferita, ceea ce ii va oferi si odihna... Personalitatea sa extravaganta evolueaza si se maturizeaza indeajuns pentru ca la finalul cartii sa isi accepte moartea, si sa o salveze pe a tuturor celorlalti, astfel sa reuseasca sa se odihneasca in pace. Ea ar trebui sa fie un exemplu de maturizare pentru toti... si de aceea imi place atat de mult xD.
Sus In jos
 
Personajul preferat.
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Personajul preferat
» Personajul preferat din Fairy Tail
» Ghicește personajul anime
» Filmul preferat.
» Fructul diavolului preferat

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Alte subiecte :: Literatură-
Mergi direct la: